Matsedel Svalnäs & Liseberg v.47

Matsedel Svalnäs & Liseberg v.47 Måndag 22 novemberMozzarella och spenatlasagnePytt i panna* serveras med rödbetor samt stekt äggUgnsbakad torsk serveras med stuvad spenat samt potatis Tisdag 23 novemberLinsgryta med tomat och fetaost serveras med potatisKöttfärslimpa serveras med gräddsås, potatis samt lingonsyltKycklinggryta med chorizo* serveras med potatis Onsdag 24 novemberPastagratäng med zucchini, tomat och mascarponeLevergryta med…

Läs mer

Aktiviteter Svalnäs v.47

Aktiviteter Svalnäs v.47 Måndag 22 november11.00 – 11.35 Allsång, Solrosen13.00 – 15.00 Äldrepowerträning i grupper13.00 – 13.30 Grupp 113.30 – 14.00 Grupp 214.00 – 14.30 Grupp 314.30 – 15.00 Grupp 4 Tisdag 23 november11.00 – 11.35 Sittgymnastik, Stora salongen14.00 – 15.00 Musikstund, Tornsvalan Onsdag 24 november11.00 – 11.35 Frågesportsturnering, Gästhemmet 313.00 – 13.30 Frågesportsturnering, Solrosen13.35…

Läs mer

Aktiviteter Liseberg v.47

Aktiviteter Liseberg v.47 Måndag 22 november10.30 – 11.30 Allsång14.30 – 15.30 Äldrepower, förbokad grupp Tisdag 23 november10.30 – 11.30 Äldrepower, förbokad gruppEftermiddag – Aktiviteter på våningarna Onsdag 24 november10.30 – 11.30 Vissång med Anders Stävarby13.45 – 14.45 Rörelse till musik Torsdag 25 november10.30 – 11.30 Landskap Uppland13.30 Promenadgrupp Fredag 26 november10.30 – 11.30 Stockholms pärlor13.30…

Läs mer

Aktiviteter Tallgården v.47

Aktiviteter Tallgården v.47 Måndag 22 november 11:00 – 11:45 Aktivitet för Lärkträdet A & B. 14:00 – 15:00 Frågesport i Biblioteket för B1, B2, D2 & E2. Tisdag 23 november 10:00 – 12:00 Äldrepowerträning i gymmet. 13:00 – 13:45 Aktivitet på D1 för D1 & E1. 14:00 – 14:45 Bingo i Salongen för B1, B2,…

Läs mer

Aktiviteter Tallgården v.46

Aktiviteter Tallgården v.46 Måndag 15 november10:00 – 10:30 Sittgymnastik i Salongen för B1, B2, D2, E2.11:00 – 11:30 Sittgymnastik i Salongen för B3, C, D1, E1.11:00 – 11:45 Aktivitet för Lärkträdet A & B.14:00 – 15:00 Bingo i Salongen för B1, B2, D2 & E2. Tisdag 16 november10:00 – 12:00 Äldrepowerträning i gymmet.13:00 – 13:45…

Läs mer

Matsedel Svalnäs & Liseberg v.46

Matsedel Svalnäs & Liseberg v.46 Måndag 15 novemberFalafel serveras med couscouspytt och tomatsåsBiff stroganoff serveras med risFlundrafilé i saffranssås serveras med potatis Tisdag 16 novemberRispytt med sojafärs och grönsaker serveras med örtyoghurtRispytt med kyckling och räkor serveras med örtyoghurtKöttbullar serveras med stuvade makaroner Onsdag 17 novemberBlomkålsbiffar serveras med rotmosRimmad fläskbog* serveras med rotmosStekt kummel serveras…

Läs mer

Aktiviteter Svalnäs v.46

Aktiviteter Svalnäs v.46 Måndag 15 november11.00 – 11.35 Allsång, Solrosen13.00 -15.00 Äldrepowerträning i grupper13.00 – 13.30 Grupp 113.30 – 14.00 Grupp 214.00 – 14.30 Grupp 314.30 – 15.00 Grupp 4 Tisdag 16 november11.00 -11.35 Sittgymnastik, Stora salongen14.00 – 15.00 Bakning, Tornsvalan Onsdag 17 november11.00 – 11.35 Frågesport, Stora salongen14.00 – 15.45 Filmvisning, James Bond, Gästhemmet…

Läs mer

Matsedel Svalnäs & Liseberg v.45

Matsedel Svalnäs & Liseberg v.45 Måndag 8 novemberPasta med pepprig auberginesåsBräckt kassler* serveras med svampsås och potatisUgnsbakad torsk i tomat och grönsaksragu serveras med potatis Tisdag 9 novemberChampinjonpaj serveras med bönsalladPotatisgratäng med köttfärs, purjolök och gräddeStekt kyckling i tomat och fetaostsås serveras med rostad potatis Onsdag 10 novemberRödbetsbiffar serveras med rostade rotfrukter samt örtyoghurtFiskrullader i…

Läs mer

Aktiviteter Liseberg v.45

Aktiviteter Liseberg v.45 Måndag 8 november10.30 – 11.30 Allsång 14.30 – 15.30 Äldrepower, förbokad grupp Tisdag 9 november10.30 – 11.30 Äldrepower, förbokad grupp14.00 Andakt och kyrkkaffe Onsdag 10 november10.30 – 11.30 Tema ”Mårten gås”13.45 – 14.45 Rörelse till musik Torsdag 11 november10.30 – 11.30 Landskap Närke & Dalsland13.30 Promenadgrupp Fredag 12 november10.30 -11.30 Förmiddagskaffe i…

Läs mer

Aktiviteter Svalnäs v.45

Aktiviteter Svalnäs v.45 Måndag 8 november11.00 – 11.35 Allsång i Stora salongen13.00 – 15.00 Äldrepowerträning i grupper13.00 – 13.30 Grupp 113.30 – 14.00 Grupp 214.00 – 14.30 Grupp 314.30 – 15.00 Grupp 4 Tisdag 9 november11.00 – 11.35 Sittgymnastik i Stora salongen14.00 – 15.45 Filmvisning (forts. av Fantomen på operan samt ny film), Gästhemmet 3…

Läs mer