Aktiviteter Tallgården v.11

Aktiviteter Tallgården v.11 Måndag 13 mars10:30 Handträning för D2 & E2 i11:15 Handträning för B1 & B213:00 ”Måla och skapa” för B3, C, D1 & E114:00 Bingo för B1, B2, D2 & E2 Tisdag 14 marsÄldrepower – individuella tider13:00 Aktivitet för Lärkträdet14:00 Musikfrågesport för B1, B2, D2 & E2 Onsdag 15 marsÄldrepower – individuella tiderAktiviteter på våningarna Torsdag…

Läs mer

Aktiviteter Liseberg v.11

Aktiviteter Liseberg v.11 Måndag 13 mars10.30 – 11.30 Tema: Filmstjärnor13.45 – 14.45 Allsång på Liseberg Tisdag 14 mars10.30 – 11.30 Frågesport13.45 – 14.45 Bingo Onsdag 15 mars10.30 – 11.30 Önskemelodier13.45 – 14.30 Rörelse till musik Torsdag 16 mars10.30 – 11.30 Landskap: MedelpadEftermiddag – Aktiviteter på våningen Fredag 17 mars10.30 – 11.30 Herrklubb14.00 Underhållning med dragspel

Läs mer

Aktiviteter Svalnäs v.11

Aktiviteter Svalnäs v.11 Måndag 13 mars13.30 – 15.30 Äldrepowerträning i grupper13.30 – 14.00 Grupp 214.00 – 14.30 Grupp 314.30 – 15.00 Grupp 415.00 – 15.30 Grupp 5 Tisdag 14 mars11.00 Allsång, Gästhemmet 214.00 Frågesport, Gästhemmet 3 Onsdag 15 mars11.00 Bokklubb, SolrosenEftermiddagsaktiviteter utgår p.g.a. utbildning Torsdag 16 mars11.00 Flaggkunskap, TornsvalanEftermiddagsaktiviteter utgår p.g.a. utbildning Fredag 17 mars11.00…

Läs mer

Aktiviteter Svalnäs v.10

Aktiviteter Svalnäs v.10 Måndag 6 mars11.00 Boule, Stora salongenEftermiddag – Individuell träning, Malin kallar deltagare för dagen Tisdag 7 mars11.00 Bokklubb, Gästhemmet 214.00 Bakning, Tornsvalan Onsdag 8 mars11.00 Frågesport (Man eller kvinna), Tornsvalan14.00 Temacafé (Internationella kvinnodagen), Gästhemmet 2 Torsdag 9 mars11.00 Sittgymnastik, Stora salongen14.00 Allsång med bildrebus, Tornsvalan Fredag 10 mars11.00 Spelhåla (Hänga gubbe), Gästhemmet…

Läs mer

Aktiviteter Liseberg v.10

Aktiviteter Liseberg v.10 Måndag 6 mars10.30 – 11.30 Tema: Melodifestival13.45 – 14.45 Melodikrysset Tisdag 7 mars10.30 Sinnenas rum Alma/Ek.10.30 – 11.00 Balansgrupp enligt inbjudan, grupp 111.00 – 11.30 Balansgrupp enligt inbjudan, grupp 213.45 – 14.45 Allsång Onsdag 8 mars10.30 – 11.30 Betydelsefulla kvinnor i Sverige genom tiden13.45 – 14.30 Rörelse till musik Torsdag 9 mars10.30…

Läs mer

Matsedel v.10

Matsedel v.10 Måndag 6 mars Grönsaksfrittata med ost och soltorkad tomat Fänkålsbakad sej med vitvinssås och kokt potatis Gräddig nötfärsgryta med rotfrukter och vitkål, serveras med potatismos och lingonsylt Tisdag 7 mars Kikärtscurry serveras med ris Lunchkorv med senapscoleslaw serveras med potatismos Kycklinggryta med curry serveras med ris Onsdag 8 mars Omelett med skogssvampstuvning Alaskafilé…

Läs mer

Aktiviteter Tallgården v.10

Aktiviteter Tallgården v.10 Måndag 6 mars10:30 Promenadgrupp13:00 Aktivitet för B3, C, D1 OCH E114:00 Bingo för B1, B2, D2 & E2 Tisdag 7 marsÄldrepower – individuella tider13:00 Aktivitet för Lärkträdet14:00 Högläsning för B1, B2, D2 & E2 Onsdag 8 marsÄldrepower – individuella tiderAktiviteter på våningarna Torsdag 9 mars10:30 Sittgymnastik för B1, B2, D2 & E211:15…

Läs mer

Matsedel v.9

Matsedel v.9 Måndag 27 februari Vegetarisk gräddstuvad pytt serveras med rödbetor Gratinerad sej med broccoli och ost serveras med kokt potatis Gräddstuvad pytt i panna serveras med rödbetor Tisdag 28 februari Vegetarisk wok med nudlar och grönsaker serveras med soja- och korianderdip Sesamwokad kyckling med nudlar och grönsaker serveras med soja- och koriander dip Färsbiff…

Läs mer

Aktiviteter Svalnäs v.9

Aktiviteter Svalnäs v.9 Måndag 27 februari11.00 Allsång, Solrosen13.30 – 15.30 Äldrepowerträning i grupper13.30 – 14.00 Grupp 214.00 – 14.30 Grupp 314.30 – 15.00 Grupp 415.00 – 15.30 Grupp 5 Tisdag 28 februari11.00 Sittgymnastik, Stora salongen13.30 Promenadgrupp15.00 Frågesport, Gästhemmet 3 Onsdag 1 mars11.00 Bokklubb, Gästhemmet 213.30 Promenadgrupp15.00 Musikstund, Solrosen Torsdag 2 mars11.00 Samtalsgrupp med relationsspegel, Gästhemmet…

Läs mer

Aktiviteter Tallgården v.9

Aktiviteter Tallgården v.9 Måndag 27 februari10:30 Handträning för D2 & E211:15 Handträning för B1 & B211:00 Aktivitet för Lärkträdet14:00 Bingo för B1, B2, D2 & E2 Tisdag 28 februariÄldrepower – individuella tider13:00 Aktivitet för B314:00 Högläsning för B1, B2, D2 & E2 Onsdag 1 marsÄldrepower – individuella tiderAktiviteter på våningarna Torsdag 2 mars10:30 Sittgymnastik för B1, B2, D2…

Läs mer