Matsedel v.44

Matsedel v.44 Måndag 31 oktober Bakad potatis serveras med röra på soltorkad tomat och fetaost *Pytt i panna med stekt ägg samt rödbetor Bakad potatis med tonfiskröra Tisdag 1 november Zucchinibiffar serveras med bulgursallad samt myntayoghurt Nudelwok med kyckling och grönsaker servera med sötsur sås Färsbiff i svampsås serveras med potatis samt inlagd gurka Onsdag…

Läs mer

Aktiviteter Tallgården v.44

Aktiviteter Tallgården v.44 Måndag 31 oktober10:30 Sittgymnastik för B1, B2, D2 & E213:00 Aktivitet på Lärkträdet14:00 Bingo för B1, B2, D2 & E2 Tisdag 1 novemberÄldrepower – OBS! Individuella tider11:00 Aktivitet på C14:00 Bio för B1, B2, D2 & E2 Onsdag 2 novemberÄldrepower – OBS! Individuella tider Torsdag 3 november10:30 Sittgymnastik för B1, B2, D2…

Läs mer

Aktiviteter Svalnäs v.43

Aktiviteter Svalnäs v.43 Måndag 24 oktober10.45 – 11.35 Boule, Stora salongen13.30 – 15.30 Äldrepowerträning i grupper13.30 – 14.00 Grupp 114.00 – 14.30 Grupp 214.30 – 15.00 Grupp 315.00 – 15.30 Grupp 4 Tisdag 25 oktober10.45 Sittgymnastik, Stora salongen14.00 Musikstund, Tornsvalan Onsdag 26 oktober10.45 – 11.35 Ingen aktivitet pga utbildning14.00 Frågesport i turneringsform, Solrosen Torsdag 27…

Läs mer

Aktiviteter Liseberg v.43

Aktiviteter Liseberg v.43 Måndag 24 oktober10.30 – 11.30 Melodikrysset13.45 – 14.45 Sällskapsspel, spel vid magiska bordet & korsord Tisdag 25 oktober10.30 – 11.30 Tema Cornelis Vreeswijk13.45 – 14.45 Bingo Onsdag 26 oktoberFörmiddagen – Aktiviteter på respektive våning13.45 – 14.30 Rörelse till musik Torsdag 27 oktoberFörmiddagen – Aktiviteter på respektive våning13.45 – 14.45 Dans till levande…

Läs mer

Matsedel v.43

Matsedel v.43 Måndag 24 oktober Panerad zucchini serveras med stekt potatis samt fetaostcrème *Potatisbullar serveras med bacon samt lingonsylt Fiskgryta med kummel och lax serveras med potatis Tisdag 25 oktober Vegetarisk kålpudding serveras med gräddsås, potatis samt lingonsylt Kycklinggryta med smak av röd curry serveras med ris Kålpudding serveras med gräddsås, potatis, samt lingonsylt Onsdag…

Läs mer

Aktiviteter Tallgården v.43

Aktiviteter Tallgården v.43 Måndag 24 oktober10:30 Sittgymnastik för B1, B2, D2 & E211:15 Sittgymnastik för B3, C, D1 & E111:00 Aktivitet på Lärkträdet14:00 Bingo för B1, B2, D2 & E2 Tisdag 25 oktoberÄldrepower – OBS! Individuella tider11:00 Aktivitet på C13:00 Beröringsmassage för D2, E214:00 Beröringsmassage för B1, B2 Onsdag 26 oktoberÄldrepower – OBS! Individuella tider…

Läs mer

Aktiviteter Tallgården v.42

Aktiviteter Tallgården v.42 Måndag 17 oktober10:30 Sittgymnastik för B1, B2, D2 & E212:00 Kräftskiva för demensvåningar14:00 Bio för B1, B2, D2 & E2 Tisdag 18 oktober10:00-12:00 Äldrepower OBS! Individuella tider11:00 Aktivitet på Lärkträdet14:00 Bingo för B1, B2, D2 & E2 Onsdag 19 oktober10:00-12:00 Äldrepower OBS! Individuella tider Torsdag 20 oktober10:30 Sittgymnastik för B1, B2, D2…

Läs mer

Aktiviteter Liseberg v.42

Aktiviteter Liseberg v.42 Måndag 17 oktober10.30 – 11.30 Har du hört den förut? 13.45 – 14.45 Sällskapsspel, spel vid magiska bordet och korsord Tisdag 18 oktober10.30 – 11.30 Tema Thore Skogman13.45 – 14.45 Bingo Onsdag 19 oktober10.30 – 11.30 Melodikrysset13.45 – 14.30 Rörelse till musik Torsdag 20 oktober10.30 – 11.30 Bakning inför äppelfest13.45 – 14.45…

Läs mer

Matsedel v.42

Matsedel v.42 Måndag 17 oktober Mozzarella och spenatlasagne Pytt i panna* serveras med stekt ägg samt rödbetor Ugnsbakad torsk serveras med stuvad spenat samt potatis Tisdag 18 oktober Linsgryta med tomat och fetaost serveras med potatis Köttfärslimpa serveras med gräddsås, potatis samt lingonsylt Kycklinggryta med chorizo* serveras med potatis Onsdag 19 oktober Pastagratäng med zucchini,…

Läs mer

Aktiviteter Svalnäs v.42

Aktiviteter Svalnäs v.42 Måndag 17 oktober11.00 – 11.35 Allsång, Gästhemmet 313.30 – 15.30 Äldrepowerträning i grupper13.30 – 14.00 Grupp 114.00 – 14.30 Grupp 214.30 – 15.00 Grupp 315.00 – 15.30 Grupp 4 Tisdag 18 oktober11.00 – 11.35 Sittgymnastik, Stora salongen14.00 Film: Mio min Mio, Tornsvalan Onsdag 19 oktober11.00 – 11.35 Boule, Stora salongen14.00 Promenadgrupp (Emil…

Läs mer