Matsedel v.37

Matsedel v.37 Måndag 12 september Panerad zucchini serveras med stekt potatis samt fetaostcrème *Potatisbullar serveras med bacon samt lingonsylt Fiskgryta med kummel och lax serveras med potatis Tisdag 13 september Vegetarisk kålpudding serveras med gräddsås, potatis samt lingonsylt Kycklinggryta med smak av röd curry serveras med ris Kålpudding serveras med gräddsås, potatis, samt lingonsylt Onsdag…

Läs mer

Aktiviteter Tallgården v.37

Aktiviteter Tallgården v.37 Måndag 12 september10:30 Sittgymnastik för B1, B2, D2 & E211:15 Sittgymnastik för B3, C, D1 & E113:00 Aktivitet på Lärkträdet14:00 Högläsning för B1, B2, D2 & E2 Tisdag 13 september10:00-12:00 Äldrepower OBS! Individuella tider11:00 Aktivitet på C13:00 Beröringsmassage för D2, E214:00 Beröringsmassage för B1, B2 Onsdag 14 september10:00-12:00 Äldrepower OBS! Individuella tider Torsdag 15 september10:30…

Läs mer

Matsedel v.36

Matsedel v.36 Måndag 5 september Mozzarella och spenatlasagne Pytt i panna* serveras med stekt ägg samt rödbetor Ugnsbakad torsk serveras med stuvad spenat samt potatis Tisdag 6 september Linsgryta med tomat och fetaost serveras med potatis Köttfärslimpa serveras med gräddsås, potatis samt lingonsylt Kycklinggryta med chorizo* serveras med potatis Onsdag 7 september Pastagratäng med zucchini,…

Läs mer

Aktiviteter Svalnäs v.36

Aktiviteter Svalnäs v.36 Måndag 5 september08.00 – 11.00 Förtidsröstning i Stora salongen Tisdag 6 september11.00 – 11.35 Sittgymnastik, altanen (Stora salongen vid dåligt väder)14.00 Promenadgrupp (Vid dåligt väder blir det inomhusaktivitet på Gästhemmet 3) Onsdag 7 september11.00 – 11.35 Boule, baksidan mot trädgården (Stora salongen vid dåligt väder)14.00 Musikstund, Tornsvalan Torsdag 8 september11.00 – 11.35…

Läs mer

Aktiviteter Liseberg v.36

Aktiviteter Liseberg v.36 Måndag 5 september10.30 – 11.30 Önskemelodier13.45 – 14.30 Rörelse till musik Tisdag 6 september09.30 – 12.00 Förtidsröstning (Annebodavägen 39)10.30 – 11.30 Tema Zarah Leander14.00 Andakt med kyrkkaffe Onsdag 7 september10.30 – 11.30 Har du hört den förut?13.45 – 14.45 Allsång på Liseberg Torsdag 8 september10.30 – 11.30 BingoEftermiddag – Aktiviteter på våningarna…

Läs mer

Aktiviteter Tallgården v.36

Aktiviteter Tallgården v.36 Måndag 5 september10:30 Sittgymnastik för B1, B2, D2 & E211:15 Sittgymnastik för B3, C, D1 & E113:00 Förtidsrösta i Kristallen Tisdag 6 september10:00-12:00 Äldrepower OBS! Individuella tider11:00 Aktivitet på C13:00 Beröringsmassage för D2, E214:00 Beröringsmassage för B1, B2 Onsdag 7 september10:00-12:00 Äldrepower OBS! Individuella tider Torsdag 8 september10:30 Sittgymnastik för B1, B2, D2 & E2            11:15…

Läs mer

Matsedel v.35

Matsedel v.35 Måndag 29 augusti Falafel serveras med couscouspytt och tomatsås Flundrafilé i saffranssås serveras med kokt potatis Biff Stroganoff serveras med ris Tisdag 30 augusti Rispytt med sojafärs och grönsaker serveras med örtyoghurt Rispytt med kyckling och räkor serveras med örtyoghurt Köttbullar serveras med stuvade makaroner Onsdag 31 augusti Blomkålsbiffar serveras med rotmos samt…

Läs mer

Aktiviteter Liseberg v.35

Aktiviteter Liseberg v.35 Måndag 29 augusti10.30 – 11.30 Har du hört den förut?13.45 – 14.45 Färg & form-skapande Tisdag 30 augusti10.30 – 11.30 Tema Karl-Gerhard13.45 – 14.45 Allsång på Liseberg Onsdag 31 augusti10.30 – 11.30 Psalmen vi minns13.45 – 14.45 Rörelse till musik Torsdag 1 september10.30 -11.30 Melodikrysset13.45 – 14.45 Bingo Fredag 2 september10.30 -11.30…

Läs mer

Aktiviteter Tallgården v.35

Aktiviteter Tallgården v.35 Måndag 29 augusti10:30 Sittgymnastik för B1, B2, D2 & E211:15 Sittgymnastik för B3, C, D1 & E113:00 Aktivitet på Lärkträdet14:00 Bingo för B1, B2, D2, E2 Tisdag 30 augusti10:00-12:00 Äldrepower OBS! Individuella tider13:00 Aktivitet på C14:00 Högläsning för B1, B2, D2, E2 Onsdag 31 augusti10:00-12:00 Äldrepower OBS! Individuella tider14:00 Musikfrågesport för B1, B2, D2,…

Läs mer

Aktiviteter Svalnäs v.35

Aktiviteter Svalnäs v.35 Måndag 29 augusti11.00 – Allsång, altanen (Gästhemmet 3 vid dåligt/för varmt väder)13.30 – 15.30 Äldrepowerträning i grupper13.30 – 14.00 Grupp 114.00 – 14.30 Grupp 214.30 – 15.00 Grupp 315.00 – 15.30 Grupp 4 Tisdag 30 augusti11.00 – 11.35 Hänga gubbe (Ordspel), altanen (Gästhemmet 2 vid dåligt/för varmt väder)14.00 – Boule, baksidan mot…

Läs mer