Julstämning i skärgården

Julstämning i skärgården när den är som bäst

Varmt välkomna till Rökeriet Fjäderholmarna på julbord till medlemspris

Från torsdagen den 17:e november till 22:e december dukar Rökeriet upp för julbord signerat köksmästare Marcus Häggman. Här står råvaran och det handgjorda arbetet bakom maten i fokus, och så klart den rökta smaken från deras egna rökeri. Ni hittar rätter från deras rök på såväl det varma julbordet som på dessertbordet. Marcus Häggman har blandat de populära, klassiska julbordsrätterna med ett brett utbud av vegetariska & veganska rätter och en traditionell rätt såsom lutfisk kan beställas på plats för den som vill.

Hur gör man för att boka till medlemspris?

Som medlem i Blomsterfonden får du 10% i medlemsrabatt på julbordet. Boka via knappen här nedan och glöm inte att uppge att ni är medlemmar i Blomsterfonden i rutan för övriga önskemål.

Har du fler frågor och funderingar kring mat eller anpassningar? Tveka inte att kontakta Rökeriet direkt på info@rokeriet-fjaderholmarna.se eller ring till oss på telefon 08-716 5088.
Det går även bra att boka genom att skicka ett mejl till info@rokeriet-fjaderholmarna.se

 

Hur går båtarna?

Observera att båtbiljett måste bokas separat via Strömmas hemsida här

Utresa till Fjäderholmarna från Nybrokajen/Nacka strand.
Båten avgår 30 minuter innan er sittningstid ifrån Nybrokajen, kajplats 13-15 och ca 15 minuter innan sittningstiden ifrån Nacka strand.

Hemresa ifrån Fjäderholmarna till Nacka strand/Nybrokajen.
12.00 sittning – avgår hem 14:00 och 15:00
16:00 sittning – avgår hem 18:00 och 19:00
20:00 sittning – avgår hem 22:30 och 23:00 Båtbiljetten kostar 160 kr t&r/person.

 

Varmt välkomna till Rökeriet Fjäderholmarna på julbord!