Erkes trädgård i juli

Möt blomsterprakten i Skåne på jubileumsresa i juni

Äntligen är den klar! En speciellt framtagen medlemsresa för att fira Blomsterfondens 100-årsjubileum och möta blomsterprakten i Skåne. Resan arrangeras av Reseskaparna och vår reseledare är skånekunniga Charlotte Wallenholm, som tar er med på en rundresa i sitt Skåne med ett härligt blomster- och odlingstema.

Vi besöker alltifrån stora etablerade trädgårdar och parker, till privata, mindre trädgårdar där vi träffar deras skapare. Vi möter landskapsarkitekt Mona Wembling, som ritat Blomsterfondens jubileumsrabatter och jubileumsstigen i Liseberg. Vi träffar rosdrottningen Sylvia Wihlborg i hennes trädgård på Kullahalvön. I backarna vid Hällåkra vingård får vi se välkände John Taylors cideräppelodling.

I Norrvikens trädgårdar guidar Ingrid Persson Skog oss runt bland historia och blommande rhododendron, och vackra Sofiero möter upp med kunnig guide som berättar om dess kungliga historia och slottsträdgård. I den engelska trädgården norr om Simrishamn är det en av trädgårdens skapare, Anette Cato, som berättar.
Under fyra dagar och tre nätter bor och njuter vi av det något av det bästa som Skåne har att erbjuda. Vid Hovs Hallar möter vi naturen och svensk filmhistoria. På Flädie Mat & Vin bor vi i unik skånsk vingårdsmiljö och äter mat lagad efter säsong på bästa råvaror från Skånes skogar och åkrar. På familjära Hotell Svea bor vi precis vid havet i pittoreska Simrishamn.