Aktiviteter Liseberg v.49

Aktiviteter Liseberg v.49 Måndag 5 december10.30 – 11.30 Magiska bordet13.45 – 14.30 Rörelse till musik Tisdag 6 december10.30 – 11.30 Tema: Finland13.45 – 14.45 Dekoration av pepparkakshus och hjärtan Onsdag 7 december10.30 – 11.30 Tema: jultraditioner från olika landskap13.45 – 14.30 Allsång Torsdag 8 decemberFörmiddag – egna aktiviteter på våningen13.45 – 14.45 Bingo Fredag 9…

Läs mer

Matsedel v.49

Matsedel v.49 Måndag 5 december Panerad zucchini serveras med stekt potatis samt fetaostcrème *Potatisbullar serveras med bacon samt lingonsylt Fiskgryta med kummel och lax serveras med potatis Tisdag 6 december Vegetarisk kålpudding serveras med gräddsås, potatis samt lingonsylt Kycklinggryta med smak av röd curry serveras med ris Kålpudding serveras med gräddsås, potatis, samt lingonsylt Onsdag…

Läs mer

Aktiviteter Tallgården v.49

Aktiviteter Tallgården v.49 Måndag 5 december10:30 Handträning i Salongen13:00 Aktivitet för Lärkträdet14:00 Bingo för B1, B2, D2 & E2 Tisdag 6 decemberÄldrepower – OBS! Individuella tider11:00 Aktivitet för C13:30-15:30 Seniorshop säljer kläder i Salongen Onsdag 7 decemberÄldrepower – OBS! Individuella tiderEftermiddagsaktivitet på egna våningen Torsdag 8 december10:30 Sittgymnastik för B1, B2, D2 & E2                 11:15 Sittgymnastik för B3, C,…

Läs mer

Aktiviteter Svalnäs v.49

Aktiviteter Svalnäs v.49 Måndag 5 december11.00 Allsång (julsånger), Tornsvalan13.30 – 15.30 Äldrepowerträning i grupper13.30 – 14.00 Grupp 214.00 – 14.30 Grupp 314.30 – 15.00 Grupp 415.00 – 15.30 Grupp 514.00 Vi klär granen i Stora salongen Tisdag 6 december11.00 Frågesport, Gästhemmet 214.30 VM-final Sverige – Brasilien från 1958 (med gott till), Gästhemmet 3 Onsdag 7…

Läs mer

Matsedel v.48

Matsedel v.48 Måndag 28 november Mozzarella och spenatlasagne Pytt i panna* serveras med stekt ägg samt rödbetor Ugnsbakad torsk serveras med stuvad spenat samt potatis Tisdag 29 november Linsgryta med tomat och fetaost serveras med potatis Köttfärslimpa serveras med gräddsås, potatis samt lingonsylt Kycklinggryta med chorizo* serveras med potatis Onsdag 30 november Pastagratäng med zucchini,…

Läs mer

Aktiviteter Liseberg v.48

Aktiviteter Liseberg v.48 Måndag 28 november08.30 – 10.00 Frukostklubb för Almagården och A4-510.30 – 11.30 Melodikryss13.45 – 14.45 Film: Krakel spektakel Tisdag 29 november10.30 – 11.30 Tema: Jenny Nyström14.00 Andakt med kyrkkaffe Onsdag 30 november10.30 – 11.30 Vi bakar mjuk pepparkaka13.45 – 14.45 Rörelse till musik Torsdag 1 december10.30 – 11.30 Har du hört den…

Läs mer

Aktiviteter Svalnäs v.48

Aktiviteter Svalnäs v.48 Måndag 28 november11.00 Allsång (Julsånger), Gästhemmet 313.30 – 15.30 Äldrepowerträning i grupper13.30 – 14.00 Grupp 214.00 – 14.30 Grupp 314.30 – 15.00 Grupp 415.00 – 15.30 Grupp 5 Tisdag 29 november11.00 Bingo, Solrosen14.00 Frågesport, Gästhemmet 3 Onsdag 30 november11.00 Korsord, Gästhemmet 214.00 Filmvisning (Hästmannen), Tornsvalan Torsdag 1 december11.00 Sittgymnastik, Stora salongen14.00 Ateljé…

Läs mer

Aktiviteter Tallgården v.48

Aktiviteter Tallgården v.48 Måndag 28 november10:30 Promenadgrupp, samlas i entrén13:00 Aktivitet för Lärkträdet14:00 Boenderåd Tisdag 29 novemberÄldrepower – OBS! Individuella tider11:00 Aktivitet för C14:00 Högläsning för B1, B2, D2 & E2 Onsdag 30 novemberÄldrepower – OBS! Individuella tider Torsdag 1 december10:30 Sittgymnastik för B1, B2, D2 & E2            11:15 Sittgymnastik för B3, C, D1 & E113:00 Beröringsmassage för D2,…

Läs mer

Matsedel v.47

Matsedel v.47 Måndag 21 november Falafel serveras med couscouspytt och tomatsås Flundrafile i saffranssås serveras med kokt potatis Biffstroganoff serveras med ris Tisdag 22 november Rispytt med sojafärs och grönsaker serveras med örtyoghurt Rispytt med kyckling och räkor serveras med örtyoghurt Köttbullar serveras med stuvade makaroner Onsdag 23 november Blomkålsbiffar serveras med rotmos samt senap…

Läs mer

Aktiviteter Svalnäs v.47

Aktiviteter Svalnäs v.47 Måndag 21 november11.00 Allsång, Solrosen13.30 – 15.30 Äldrepowerträning i grupper14.00 England – Iran (VM match på TV) Uppstart med lite gott kl.13.40, Gästhemmet 3 Tisdag 22 november11.00 Sittgymnastik, Stora salongen14.30 Spelhåla, Tornsvalan Onsdag 23 november11.00 Boule, Stora salongen14.00 Frågesport, Gästhemmet 2 Torsdag 24 november11.00 Bingo, Solrosen14.00 Andakt, Stora salongen Fredag 25 november11.00…

Läs mer