Matsedel v.33

Matsedel v.33 Måndag 15 augusti Grönsaksfritata med getost och soltorkad tomat serveras med örtyoghurt Ugnsbakad kummel med vitvinssås med räkor och fänkål samt potatis Gräddig köttfärsgryta med rotfrukter med potatismos samt lingonsylt Tisdag 16 augusti Linsgryta med tomat och fetaost serveras med ris Kycklinggryta med curry serveras med ris Stekt falukorv serveras med stuvad spenat…

Läs mer

Aktiviteter Liseberg v.33

Aktiviteter Liseberg v.33 Måndag 15 augusti10.30 – 11.30 Sommarträffen13.45 – 14.30 Rörelse till musik Tisdag 16 augusti10.30 – 11.30 Sommarträffen13.45 – 14.45 Allsång på Liseberg Onsdag 17 augusti10.30 – 11.30 Sommarträffen13.45 – 14.45 Bingo Torsdag 18 augusti10.30 – 11.30 Sommarträffen13.45 – 14.45 Melodikrysset Fredag 19 augusti10.30 – 11.30 Sommarträffen13.45 – 14.45 Fredagsmys

Läs mer

Aktiviteter Tallgården v.33

Aktiviteter Tallgården v.33 Måndag 15 augusti10:30 Sittgymnastik för B1, B2, D2 & E211:00 Aktivitet på Lärkträdet11:15 Sittgymnastik för B3, C, D1 & E114:00 Högläsning för B1, B2, D2, E2 Tisdag 16 augusti10:00 Äldrepower13:00 Aktivitet på C14:00 Bingo för B1, B2, D2, E2 Onsdag 17 augusti10:00 Äldrepower14:00 Musikfrågesport för B1, B2, D2, E2 Torsdag 18 augusti10:30 Sittgymnastik för B1,…

Läs mer

Matsedel v.32

Matsedel v.32 Måndag 8 augusti Bakad potatis serveras med röra på soltorkad tomat och fetaost Pytt i panna* med stekt ägg samt rödbetor Bakad potatis med tonfiskröra Tisdag 9 augusti Zucchinibiffar serveras med bulgursallad samt myntayoghurt Nudelwok med kyckling och grönsaker servera med sötsur sås Färsbiff i svampsås serveras med potatis samt inlagd gurka Onsdag…

Läs mer

Aktiviteter Svalnäs v.32

Aktiviteter Svalnäs v.32 Måndag 8 augusti11.00 – Allsång, altanen (Solrosen vid dåligt/för varmt väder)13.30 – 15.30 Äldrepowerträning i grupper13.30 – 14.00 Grupp 114.00 – 14.30 Grupp 214.30 – 15.00 Grupp 315.00 – 15.30 Grupp 4 Tisdag 9 augusti11.00 – 11.35 Sittgymnastik, altanen (Stora salongen vid dåligt/för varmt väder)14.00 – Tema Kungligheter (historik, diskussioner, frågesport..), altanen…

Läs mer

Aktiviteter Tallgården v.32

Aktiviteter Tallgården v.32 Måndag 8 augusti10:30 Sittgymnastik för B1, B2, D2 & E211:00 Aktivitet på Lärkträdet11:15 Sittgymnastik för B3, C, D1 & E114:00 Bingo för B1, B2, D2, E2 Tisdag 9 augusti10:00 Äldrepower13:00 Aktivitet på C14:00 Högläsning för B1, B2, D2, E2 Onsdag 10 augusti10:00 Äldrepower Torsdag 11 augusti10:30 Sittgymnastik för B1, B2, D2 & E2            11:15 Sittgymnastik för…

Läs mer

Aktiviteter Liseberg v.32

Aktiviteter Liseberg v.32 Måndag 8 augusti10.30 – 11.30 Sommarträffen13.45 – 14.30 Rörelse till musik Tisdag 9 augusti10.30 – 11.30 Sommarträffen13.45 – 14.45 Allsång på Liseberg Onsdag 10 augusti10.30 – 11.30 Sommarträffen13.45 – 14.45 Nygräddade våfflor Torsdag 11 augusti10.30 – 11.30 Sommarträffen13.45 – 14.45 Melodikrysset Fredag 12 augusti10.30 – 11.30 Sommarträffen13.30 – 14.45 Musik och sommardrinkar

Läs mer

Aktiviteter Svalnäs v.31

Aktiviteter Svalnäs v.31 Måndag 1 augusti11.00 Allsång, altanen (Gästhemmet 2 vid dåligt/för varmt väder)13.30 – 15.30 Äldrepowerträning i grupper13.30 – 14.00 Grupp 114.00 – 14.30 Grupp 214.30 – 15.00 Grupp 315.00 – 15.30 Grupp 4 Tisdag 2 augusti10.00 – 12.00 Vår sommarungdom Klara erbjuder promenadsällskap och att följa med ut på veckans tipspromenad13.00 – Samma…

Läs mer

Matsedel v.31

Matsedel v.31 Måndag 1 augusti Panerad zucchini serveras med stekt potatis samt fetaostcrème Potatisbullar serveras med bacon* samt lingonsylt Fiskgryta med kummel och lax serveras med potatis Tisdag 2 augusti Vegetarisk kålpudding serveras med gräddsås, potatis samt lingonsylt Kycklinggryta med smak av röd curry serveras med ris Kålpudding serveras med gräddsås, potatis, samt lingonsylt Onsdag…

Läs mer

Aktiviteter Tallgården v.31

Aktiviteter Tallgården v.31 Måndag 1 augusti10:30 Sittgymnastik för B1, B2, D2 & E211:00 Aktivitet på Lärkträdet11:15 Sittgymnastik för B3, C, D1 & E114:00 Bingo för B1, B2, D2, E2 Tisdag 2 augusti10:00 Äldrepower13:00 Aktivitet på C14:00 Högläsning för B1, B2, D2, E2 Onsdag 3 augusti10:00 Äldrepower Torsdag 4 augusti10:30 Sittgymnastik för B1, B2, D2 & E2            11:15 Sittgymnastik för…

Läs mer