Aktiviteter Liseberg v.5

Aktiviteter Liseberg v.5 Måndag 30 januari10.30 – 11.30 Tema Sickan Carlsson13.45 – 14.45 Afternoon tea Tisdag 31 januari10.30 – 11.45 Balansgrupp enligt inbjudan10.30 – 11.00 Grupp 111.15 – 11.45 Grupp 2 Onsdag 1 februariFM – Egna aktiviteter på våningarna13.45 – 14.45 Rörelse till musik Torsdag 2 februari10.30 – 11.30 Landskap – Jämtland13.45 – 14.45 Bingo…

Läs mer

Aktiviteter Tallgården v.5

Aktiviteter Tallgården v.5 Måndag 30 januari10:30 Handträning för D2 & E2      11:15 Handträning för B1 & B211:00 Aktivitet för Lärkträdet14:00 Bingo för B1 & B2 Tisdag 31 januariÄldrepower – individuella tider11:00 Aktivitet för C14:00 Bingo för D2 & E2 Onsdag 1 februariÄldrepower – individuella tiderAktiviteter på våningarna Torsdag 2 februari10:30 Sittgymnastik för D2 & E2    11:15 Sittgymnastik för B1 &…

Läs mer

Aktiviteter Svalnäs v.5

Aktiviteter Svalnäs v.5 Måndag 30 januari11.00 Jukebox (vi väljer musik att lyssna till och prata om), Tornsvalan13.30 – 15.30 Äldrepowerträning i grupper13.30 – 14.00 Grupp 214.00 – 14.30 Grupp 314.30 – 15.00 Grupp 415.00 – 15.30 Grupp 5 Tisdag 31 januari11.00 Sittgymnastik, Stora salongen12.45 Frågesport (städer), Solrosen Onsdag 1 februari11.00 Bokklubb14.00 Allsång med bildrebus, Gästhemmet…

Läs mer

Matsedel v.5

Matsedel v.5 Måndag 30 januari Grönsaksbiff med ratatouille och kokt potatis Ratatouille överbakad Alaskafilé med kokt potatis Bräckt kassler serveras med svampsås och kokt potatis Tisdag 31 januari Quornbitar i örtig tomatsås serveras med rostad potatis Kyckling i örtig tomatsås serveras med rostad potatis Raggmunk serveras med stekt fläsk och lingonsylt Onsdag 1 februari Potatisgratäng…

Läs mer

Aktiviteter Svalnäs v.4

Aktiviteter Svalnäs v.4 Måndag 23 januariÄldrepowerträning inställd pga sjukdom14.00 Boule, Stora salongen Tisdag 24 januari11.00 Sittgymnastik, Stora salongen14.00 Spelhåla med ”Hänga gubbe”, Gästhemmet 2 Onsdag 25 januari11.00 Individuell träning14.00 Allsång med bildrebus, Tornsvalan Torsdag 26 januari11.00 Frågesport, Solrosen14.00 Bingo, Tornsvalan Fredag 27 januari11.00 Boule, Stora salongen13.00 – 14.30 Äldrepowerträning i grupper13.00 – 13.30 Grupp 613.30…

Läs mer

Matsedel v.4

Matsedel v.4 Måndag 23 januari Grönsaksfrittata med ost och soltorkad tomat Fänkålsbakad sej med vitvinssås och kokt potatis Gräddig nötfärsgryta med rotfrukter och vitkål, serveras med potatismos och lingonsylt Tisdag 24 januari Kikärtscurry serveras med ris Lunchkorv med senapscoleslaw serveras med potatismos Kycklinggryta med curry serveras med ris Onsdag 25 januari Omelett med skogssvampstuvning Alaskafilé…

Läs mer

Aktiviteter Tallgården v.4

Aktiviteter Tallgården v.4 Måndag 23 januari10:30 Promenadgrupp13:00 Aktivitet för D1 & E114:00 Bingo för B1 & B2 Tisdag 24 januariÄldrepower – individuella tider11:00 Aktivitet för C14:00 Bingo för D2 & E2 Onsdag 25 januariÄldrepower – individuella tiderAktiviteter på våningarna Torsdag 26 januari10:30 Sittgymnastik för D2 & E2    11:15 Sittgymnastik för B1 & B211:00 Aktivitet för Lärkträdet14:00 Högläsning för B1,…

Läs mer

Aktiviteter Liseberg v.4

Aktiviteter Liseberg v.4 Måndag 23 januari10.30 – 11.30 Landskap Norrbotten/Västerbotten13.45 – 14.45 Skivor till kaffet Tisdag 24 januari 10.30 – 11.00 Balansgrupp 1 (enl. inbjudan)11.15 – 11.45 Balansgrupp 2 (enl. inbjudan) Onsdag 25 januari10.30 – 11.30 Tema Jan Sparring13.45 – 14.30 Rörelse till musik Torsdag 26 januariFörmiddag – Egna aktiviteter på våningarna13.45 – 14.45 Bingo…

Läs mer

Aktiviteter Svalnäs v.3

Aktiviteter Svalnäs v.3 Måndag 16 januari11.00 Allsång, Gästhemmet 313.30 – 15.30 Äldrepowerträning i grupper13.30 – 14.00 Grupp 214.00 – 14.30 Grupp 314.30 – 15.00 Grupp 415.00 – 15.30 Grupp 5 Tisdag 17 januari11.00 Sittgymnastik, Stora salongen14.00 Frågesport, Solrosen Onsdag 18 januari11.00 Bokklubb, Gästhemmet 214.00 Bingo, Tornsvalan Torsdag 19 januari11.00 Nyhetsuppläsning DN samt nutidskryss, Gästhemmet 314.00…

Läs mer

Matsedel v.3

Matsedel v.3 Måndag 16 januari Vegetarisk gräddstuvad pytt serveras med rödbetor Gratinerad sej med broccoli och ost serveras med kokt potatis Gräddstuvad pytt i panna serveras med rödbetor Tisdag 17 januari Vegetarisk wok med nudlar och grönsaker serveras med soja- och koriander dip Sesamwokad kyckling med nudlar och grönsaker serveras med soja- och koriander dip…

Läs mer

Aktiviteter Liseberg v.3

Aktiviteter Liseberg v.3 Måndag 16 januari10.30 – 11.30 Frågesport13.45 – 14.45 Musiken vi minns Tisdag 17 januari11.00 – 11.30 Balansgrupp, separat inbjudan10.30 – 11.30 Sinnenas rum Alma/Ek14.00 Andakt och kyrkkaffe Onsdag 18 januari10.30 – 11.30 Tema Lasse Lönndahl13.45 -14.30 Rörelse till musik Torsdag 19 januari10.30 – 11.30 Landskap – Lappland13.45 – 14.45 Bingo Fredag 20…

Läs mer

Aktiviteter Tallgården v.3

Aktiviteter Tallgården v.3 Måndag 16 januari10:30 Handträning för D2 & E211:15 Handträning för B1 & B211:00 Aktivitet för Lärkträdet14:00 Bingo för B1 & B2 Tisdag 17 januari10–12 Äldrepower i gymmet (OBS! Individuella tider)14:00 Bingo för D2 & E2 Onsdag 18 januari10–12 Äldrepower i gymmet (OBS! Individuella tider) Torsdag 19 januari10:30 Sittgymnastik för D2 & E2    11:15 Sittgymnastik för B1…

Läs mer

Aktiviteter Svalnäs v.2

Aktiviteter Svalnäs v.2 Måndag 9 januari11.00 Frågesport, Gästhemmet 212.45 Frågesport, Solrosen13.30 Frågesport, Senneby14.00 Frågesport, Tornsvalan15.30 Frågesport, Gästhemmet 3Äldrepowerträning i grupper13.30 – 14.00 Grupp 214.00 – 14.30 Grupp 314.30 – 15.00 Grupp 415.00 – 15.30 Grupp 5 Tisdag 10 januari11.00 Bokklubb, Gästhemmet 212.45 Frågesport, Solrosen13.30 Boule för Senneby14.00 Boule för Tornsvalan15.00 Hänga gubbe för Gästhemmet 3…

Läs mer

Matsedel v.2

Matsedel v.2 Måndag 9 januari Vegetariska sojafärsbullar med dijongräddsås samt potatismos Kycklingkötttbullar med dijongräddsås samt potatismos Potatisbullar med bacon samt lingonsylt Tisdag 10 januari Kikärtsgryta med röd curry och kokos, serveras med ris Kycklinggryta med röd curry och kokos, serveras med ris Isterband serveras med skånsk potatis samt rödbetor Onsdag 11 januari Vegetarisk gryta med…

Läs mer

Aktiviteter Liseberg v.2

Aktiviteter Liseberg v.2 Måndag 9 januari10.30 – 11.30 Bakning13.45 – 14.45 Skivor till kaffet Tisdag 10 januari11.00 – 11.30 Balansgrupp (separat inbjudan)10.30 – 11.30 Sinnenas rum, Sylvester13.45 – 14.45 Allsång på Liseberg Onsdag 11 januari10.30 – 11.30 Tema Bert-Åke Varg13.45 – 14.30 Rörelse till musik Torsdag 12 januari10.30 – 11.30 Magiska bordet & korsord13.45 –…

Läs mer

Aktiviteter Svalnäs v.1

Aktiviteter Svalnäs v.1 Måndag 2 januari11.00 Frågesport, Gästhemmet 212.45 Frågesport, Solrosen13.20 Frågesport, Senneby14.00 Allsång, Gästhemmet 315.00 Allsång, Tornsvalan Tisdag 3 januariEmil kommer till samtliga våningar och berättar om resultatet från tävlingen + extra aktivitet11.00 Pepparkakstävling – Kröning, Gästhemmet 2. 12.45 Pepparkakstävling – kröning, Solrosen13.15 Pepparkakstävling – kröning, Senneby14.05 Pepparkakstävling – kröning, Tornsvalan14.45 Pepparkakstävling – kröning,…

Läs mer

Aktiviteter Tallgården v.1

Aktiviteter Tallgården v.1 Måndag 2 januari11:00 Aktivitet för C13:00 Aktivitet för B314:00 Bingo för B1 & B2 Tisdag 3 januari10:30 Sittgymnastik för D2 & E211:15 Sittgymnastik för D1 & E114:00 Bingo för D2 & E2 Onsdag 4 januari10:30 Sittgymnastik för B1 & B2    11:15 Sittgymnastik för B3 & C11:00 Aktivitet för Eken 114:00 Bio för B1 & B2 Torsdag…

Läs mer

Aktiviteter Liseberg v.1

Aktiviteter Liseberg v.1 Måndag 2 januari10.30 – 11.30 Melodikrysset13.45 – 14.45 Skivor till kaffet Tisdag 3 januari10.30 – 11.30 Tema Pelé13.45 – 14.45 Allsång på Liseberg Onsdag 4 januari10.30 – 11.30 Önskemelodier13.45 – 14.30 Rörelse till musik Torsdag 5 januari10.30 – 11.30 Frågesport13.45 – 14.45 Film: Albert och Herberts julkalender Fredag 6 januari – Trettondag…

Läs mer

Matsedel v.1

Matsedel v.1 Måndag 2 januari Vegetarisk lasagne med spenat och mozzarella Ugnsbakad sej med ägg och persiljesås samt kokt potatis Pytt i panna med stekt ägg och rödbetor Tisdag 3 januari Kikärtsbiff med broccoli- och ädelostsås serveras med stekt potatis Kyckling med broccoli- och ädelostsås serveras med stekt potatis Levergryta med bacon, serveras med kokt…

Läs mer

Aktiviteter Liseberg v.52

Aktiviteter Liseberg v.52 Måndag 26 december – Annandag jul Tisdag 27 december10.30 – 11.30 Melodikrysset13.45 – 14.45 Skivor till kaffet Onsdag 28 december10.30 – 11.30 Tema Nyår13.45 – 14.30 Rörelse till musik Torsdag 29 december10.30 – 11.30 Psalmen vi minns13.45 – 14.45 Bingo Fredag 30 december10.30 – 11.30 Skönhetssalong med festfix inför eftermiddagen13.30 – 14.30…

Läs mer

Aktiviteter Svalnäs v.52

Aktiviteter Svalnäs v.52 Måndag 26 december – Annandag Jul Tisdag 27 december 11.00 Bokklubb, Gästhemmet 212.45 Frågesport om nyår, Solrosen14.00 Musikstund, Tornsvalan15.00 Musikrysset, Gästhemmet 3 Onsdag 28 december11.00 Frågesport, Gästhemmet 212.45 Frågesport, Solrosen13.30 Frågesport, Tornsvalan14.30 Frågesport, Gästhemmet 3 Torsdag 29 december11.00 Pepparkakstävling (röstning), Gästhemmet 213.00 Pepparkakstävling (röstning), Solrosen14.00 Pepparkakstävling (röstning), Tornsvalan15.00 Pepparkakstävling (röstning), Gästhemmet 3…

Läs mer

Aktiviteter Tallgården v.52

Aktiviteter Tallgården v.52 Måndag 26 december – Annandagen Tisdag 27 december10:30 Sittgymnastik för D2 & E211:15 Sittgymnastik för D1 & E114:00 Bingo för B1, B2, D2 & E2 Onsdag 28 december10:30 Sittgymnastik för B1 & B2    11:15 Sittgymnastik för B3 & C14:00 Andakt med kyrkkaffe Torsdag 29 december10:30 Sittgymnastik för D2 & E2    11:15 Sittgymnastik för B1 & B214:00 Musikfrågesport…

Läs mer

Aktiviteter Liseberg v.52

Aktiviteter Liseberg v.52 Måndag 26 december – Annandag jul Tisdag 27 december10.30 – 11.30 Melodikrysset13.45 – 14.45 Skivor till kaffet Onsdag 28 december10.30 – 11.30 Tema Nyår13.45 – 14.30 Rörelse till musik Torsdag 29 december10.30 – 11.30 Psalmen vi minns13.45 – 14.45 Bingo Fredag 30 december10.30 – 11.30 Skönhetssalong med festfix inför eftermiddagen13.30 – 14.30…

Läs mer

Matsedel v.52

Matsedel v.52 Måndag 26 decemberPasta med pepprig auberginesåsBräckt kassler* serveras med svampsås och potatisUgnsbakad torsk i tomat och grönsaksragu serveras med potatis Tisdag 27 decemberChampinjonpaj serveras med bönsalladPotatisgratäng med köttfärs, purjolök och gräddeStekt kyckling i tomat och fetaostsås serveras med rostad potatis Onsdag 28 decemberRödbetsbiffar serveras med rostade rotfrukter samt örtyoghurtFiskrullader i Sandefjords sås serveras…

Läs mer

Aktiviteter Svalnäs v.51

Aktiviteter Svalnäs v.51 Måndag 19 december11.00 Utlämning av aktivitetsschema och enkät. Emil finns tillgänglig under dagen vid behov av hjälp med enkäten13.30 – 15.30 Äldrepowerträning i grupper13.30 – 14.00 Grupp 214.00 – 14.30 Grupp 314.30 – 15.00 Grupp 415.00 – 15.30 Grupp 5 Tisdag 20 december11.00 – 11.20 Sittgymnastik, Solrosen11.25 – 11.45 Sittgymnastik, Gästhemmet 214.00…

Läs mer

Aktiviteter Liseberg v.51

Aktiviteter Liseberg v.51 Måndag 19 december10.30 – 11.30 Magiska bordet och korsord13.45 – 14.45 Julkaffe med nybakad saffranspannkaka Tisdag 20 december10.30 – 11.30 Vi bakar julgodisk13.45 – 14.45 Julallsång Onsdag 21 december 10.30 – 11.15 Julgympa14.00 Julkonsert med Mattias Enn Torsdag 22 december10.30 – 11.30 Tema julmust, provsmakning13.45 – 14.45 Julklappsbingo Fredag 23 december10.30 –…

Läs mer

Aktiviteter Tallgården v.51

Aktiviteter Tallgården v.51 Måndag 19 december10:30 Handträning för D2 & E211:30 Handträning för B1 & B2 Tisdag 20 december10:30 Sittgymnastik för D2 & E211:15 Sittgymnastik för D1 & E114:00 Frågesport för B1 & B2 Onsdag 21 december10:30 Sittgymnastik för B1 & B211:15 Sittgymnastik för B3 & C14:00 Musikunderhållning för Ekenhuset14:20 Musikunderhållning för Björkenhuset Torsdag 22…

Läs mer

Matsedel v.51

Matsedel v.51 Måndag 19 december Grönsaksfritata med getost och soltorkad tomat serveras med örtyoghurtUgnsbakad kummel med vitvinssås med räkor och fänkål samt potatisGräddig köttfärsgryta med rotfrukter med potatismos samt lingonsylt Tisdag 20 december Linsgryta med tomat och fetaost serveras med risKycklinggryta med curry serveras med risStekt falukorv serveras med stuvad spenat samt potatis Onsdag 21…

Läs mer

Aktiviteter Svalnäs v.50

Aktiviteter Svalnäs v.50 Måndag 12 december13.30 – 15.30 Äldrepowerträning i grupper15.00 Luciatågunderhållning från kl 15.00 på varje våning Tisdag 13 december10.30 – Luciatåg på alla våningar12.45 – Frågesport Solrosen13.15 – Frågesport Gästhemmet 213.45 – Frågesport Sennebyhemmet14.15 – Frågesport Tornsvalan14.45 – Frågesport Gästhemmet 3 Onsdag 14 december11.00 Allsång, Gästhemmet 212.45 Allsång, Solrosen13.25 Allsång, Sennebyhemmet14.10 Allsång, Tornsvalan14.50…

Läs mer

Aktiviteter Tallgården v.50

Aktiviteter Tallgården v.50 Måndag 12 decemberEgen aktivitet på våningen Tisdag 13 december10:30 Sittgymnastik för D2 & E211:15 Sittgymnastik för D1 & E114:00 Luciatåg går genom våningarna Onsdag 14 december10:30 Sittgymnastik för B1 & B2    11:15 Sittgymnastik för B3 & C14:00 Musikfrågesport för D2 & E2 Torsdag 15 december10:30 Sittgymnastik för D2 & E2    11:15 Sittgymnastik för B1 & B214:00 Frågesport…

Läs mer

Aktiviteter Liseberg v.50

Aktiviteter Liseberg v.50 Måndag 12 december10.30 – 11.30 Vi klär julgranen tillsammans13.45 – 14.45 Skriva julkort till nära och kära Tisdag 13 december10.30 Luciatåg på alla våningar13.45 – 14.45 Luciatåg med barnen på förskolan Ädelstenen, kaffe, lussebullar och glögg Onsdag 14 december10.30 – 11.15 Rörelse till musik14.00 – 14.45 Träslöjd Torsdag 15 december10.30 – 11.30…

Läs mer

Matsedel v.50

Matsedel v.50 Måndag 12 december Bakad potatis serveras med röra på soltorkad tomat och fetaost *Pytt i panna med stekt ägg samt rödbetor Bakad potatis med tonfiskröra Tisdag 13 december Zucchinibiffar serveras med bulgursallad samt myntayoghurt Nudelwok med kyckling och grönsaker servera med sötsur sås Färsbiff i svampsås serveras med potatis samt inlagd gurka Onsdag…

Läs mer

Aktiviteter Liseberg v.49

Aktiviteter Liseberg v.49 Måndag 5 december10.30 – 11.30 Magiska bordet13.45 – 14.30 Rörelse till musik Tisdag 6 december10.30 – 11.30 Tema: Finland13.45 – 14.45 Dekoration av pepparkakshus och hjärtan Onsdag 7 december10.30 – 11.30 Tema: jultraditioner från olika landskap13.45 – 14.30 Allsång Torsdag 8 decemberFörmiddag – egna aktiviteter på våningen13.45 – 14.45 Bingo Fredag 9…

Läs mer

Matsedel v.49

Matsedel v.49 Måndag 5 december Panerad zucchini serveras med stekt potatis samt fetaostcrème *Potatisbullar serveras med bacon samt lingonsylt Fiskgryta med kummel och lax serveras med potatis Tisdag 6 december Vegetarisk kålpudding serveras med gräddsås, potatis samt lingonsylt Kycklinggryta med smak av röd curry serveras med ris Kålpudding serveras med gräddsås, potatis, samt lingonsylt Onsdag…

Läs mer

Aktiviteter Tallgården v.49

Aktiviteter Tallgården v.49 Måndag 5 december10:30 Handträning i Salongen13:00 Aktivitet för Lärkträdet14:00 Bingo för B1, B2, D2 & E2 Tisdag 6 decemberÄldrepower – OBS! Individuella tider11:00 Aktivitet för C13:30-15:30 Seniorshop säljer kläder i Salongen Onsdag 7 decemberÄldrepower – OBS! Individuella tiderEftermiddagsaktivitet på egna våningen Torsdag 8 december10:30 Sittgymnastik för B1, B2, D2 & E2                 11:15 Sittgymnastik för B3, C,…

Läs mer

Aktiviteter Svalnäs v.49

Aktiviteter Svalnäs v.49 Måndag 5 december11.00 Allsång (julsånger), Tornsvalan13.30 – 15.30 Äldrepowerträning i grupper13.30 – 14.00 Grupp 214.00 – 14.30 Grupp 314.30 – 15.00 Grupp 415.00 – 15.30 Grupp 514.00 Vi klär granen i Stora salongen Tisdag 6 december11.00 Frågesport, Gästhemmet 214.30 VM-final Sverige – Brasilien från 1958 (med gott till), Gästhemmet 3 Onsdag 7…

Läs mer

Matsedel v.48

Matsedel v.48 Måndag 28 november Mozzarella och spenatlasagne Pytt i panna* serveras med stekt ägg samt rödbetor Ugnsbakad torsk serveras med stuvad spenat samt potatis Tisdag 29 november Linsgryta med tomat och fetaost serveras med potatis Köttfärslimpa serveras med gräddsås, potatis samt lingonsylt Kycklinggryta med chorizo* serveras med potatis Onsdag 30 november Pastagratäng med zucchini,…

Läs mer

Aktiviteter Liseberg v.48

Aktiviteter Liseberg v.48 Måndag 28 november08.30 – 10.00 Frukostklubb för Almagården och A4-510.30 – 11.30 Melodikryss13.45 – 14.45 Film: Krakel spektakel Tisdag 29 november10.30 – 11.30 Tema: Jenny Nyström14.00 Andakt med kyrkkaffe Onsdag 30 november10.30 – 11.30 Vi bakar mjuk pepparkaka13.45 – 14.45 Rörelse till musik Torsdag 1 december10.30 – 11.30 Har du hört den…

Läs mer

Aktiviteter Svalnäs v.48

Aktiviteter Svalnäs v.48 Måndag 28 november11.00 Allsång (Julsånger), Gästhemmet 313.30 – 15.30 Äldrepowerträning i grupper13.30 – 14.00 Grupp 214.00 – 14.30 Grupp 314.30 – 15.00 Grupp 415.00 – 15.30 Grupp 5 Tisdag 29 november11.00 Bingo, Solrosen14.00 Frågesport, Gästhemmet 3 Onsdag 30 november11.00 Korsord, Gästhemmet 214.00 Filmvisning (Hästmannen), Tornsvalan Torsdag 1 december11.00 Sittgymnastik, Stora salongen14.00 Ateljé…

Läs mer

Aktiviteter Tallgården v.48

Aktiviteter Tallgården v.48 Måndag 28 november10:30 Promenadgrupp, samlas i entrén13:00 Aktivitet för Lärkträdet14:00 Boenderåd Tisdag 29 novemberÄldrepower – OBS! Individuella tider11:00 Aktivitet för C14:00 Högläsning för B1, B2, D2 & E2 Onsdag 30 novemberÄldrepower – OBS! Individuella tider Torsdag 1 december10:30 Sittgymnastik för B1, B2, D2 & E2            11:15 Sittgymnastik för B3, C, D1 & E113:00 Beröringsmassage för D2,…

Läs mer

Matsedel v.47

Matsedel v.47 Måndag 21 november Falafel serveras med couscouspytt och tomatsås Flundrafile i saffranssås serveras med kokt potatis Biffstroganoff serveras med ris Tisdag 22 november Rispytt med sojafärs och grönsaker serveras med örtyoghurt Rispytt med kyckling och räkor serveras med örtyoghurt Köttbullar serveras med stuvade makaroner Onsdag 23 november Blomkålsbiffar serveras med rotmos samt senap…

Läs mer

Aktiviteter Svalnäs v.47

Aktiviteter Svalnäs v.47 Måndag 21 november11.00 Allsång, Solrosen13.30 – 15.30 Äldrepowerträning i grupper14.00 England – Iran (VM match på TV) Uppstart med lite gott kl.13.40, Gästhemmet 3 Tisdag 22 november11.00 Sittgymnastik, Stora salongen14.30 Spelhåla, Tornsvalan Onsdag 23 november11.00 Boule, Stora salongen14.00 Frågesport, Gästhemmet 2 Torsdag 24 november11.00 Bingo, Solrosen14.00 Andakt, Stora salongen Fredag 25 november11.00…

Läs mer

Aktiviteter Tallgården v.47

Aktiviteter Tallgården v.47 Måndag 21 november10:30 Sittgymnastik för B1, B2, D2 & E211:15 Sittgymnastik för B3, C, D1 & E113:00 Aktivitet på Lärkträdet14:00 Bingo för B1, B2, D2 & E2 Tisdag 22 novemberÄldrepower – OBS! Individuella tider11:00 Aktivitet på C13:00 Beröringsmassage för D2, E214:00 Beröringsmassage för B1, B2 Onsdag 23 novemberÄldrepower – OBS! Individuella tider Torsdag 24 november10:30…

Läs mer

Aktiviteter Liseberg v.47

Aktiviteter Liseberg v.47 Måndag 21 november08.30 – 10.00 Frukostklubb för Sylvester och A210.30 – 11.30 Önskemelodier13.45 – 14.45 Magiska bordet och spel Tisdag 22 november10.30 – 11.30 Tema: Sven-Bertil Taube13.45 – 14.45 Allsång Onsdag 23 november10.30 – 11.30 Vi bakar adventsbullar13.45 – 14.30 Rörelse till musik Torsdag 24 november10.30 – 11.30 Vi pyntar tillsammans inför…

Läs mer

Matsedel v.46

Matsedel v.46 Måndag 14 november Pasta med pepprig auberginesås Bräckt kassler* serveras med svampsås och potatis Ugnsbakad torsk i tomat och grönsaksragu serveras med potatis Tisdag 15 november Champinjonpaj serveras med bönsallad Potatisgratäng med köttfärs, purjolök och grädde Stekt kyckling i tomat och fetaostsås serveras med rostad potatis Onsdag 16 november Rödbetsbiffar serveras med rostade…

Läs mer

Aktiviteter Svalnäs v.46

Aktiviteter Svalnäs v.46 Måndag 14 november11.00 Allsång, Gästhemmet 313.30 – 15.30 Äldrepowerträning i grupper13.30 – 14.00 Grupp 214.00 – 14.30 Grupp 314.30 – 15.00 Grupp 415.00 – 15.30 Grupp 514.00 Emil erbjuder promenadgrupp Tisdag 15 november11.00 Sittgymnastik, Stora salongen14.00 Herrklubb (för herrarna i huset), Gästhemmet 2 Onsdag 16 november11.00 Virtuella turer i konstens och historiens…

Läs mer

Aktiviteter Liseberg v.46

Aktiviteter Liseberg v.46 Måndag 14 november08.30 – 10.00 Frukostklubb för Ekbacken och A6-710.30 – 11.30 Önskemelodier13.45 – 14.45 Sällskapsspel, spel vid magiska bordet och korsord Tisdag 15 november10.30 – 11.30 Tema: Tommy Körberg13.45 – 14.45 Allsång Onsdag 16 november10.30 – 11.30 Melodikrysset13.45 – 14.30 Rörelse till musik Torsdag 17 november10.30 – 11.30 Förmiddagsfika13.30 – 14.30…

Läs mer

Matsedel v.45

Matsedel v.45 Måndag 7 november Grönsaksfritata med getost och soltorkad tomat serveras med örtyoghurt Ugnsbakad kummel med vitvinssås med räkor och fänkål samt potatis Gräddig köttfärsgryta med rotfrukter med potatismos samt lingonsylt Tisdag 8 november Linsgryta med tomat och fetaost serveras med ris Kycklinggryta med curry serveras med ris Stekt falukorv serveras med stuvad spenat…

Läs mer

Aktiviteter Svalnäs v.45

Aktiviteter Svalnäs v.45 Måndag 7 november11.00 Allsång, Tornsvalan13.30 – 15.30 Äldrepowerträning i grupper13.30 – 14.00 Grupp 214.00 – 14.30 Grupp 314.30 – 15.00 Grupp 415.00 – 15.30 Grupp 5 Tisdag 8 november11.00 Sittgymnastik, Stora salongen14.00 Frågesport med inriktning Mårtensafton, Gästhemmet 3 Onsdag 9 november11.00 Bokklubb, Solrosen14.00 Bakning av äppelkaka, Tornsvalan Torsdag 10 november11.00 Boule, Stora…

Läs mer

Aktiviteter Liseberg v.45

Aktiviteter Liseberg v.45 Måndag 7 november10.30 – 11.30 Har du hört den förut?10.30 – 11.30 Herrklubb13.45 – 14.45 Sällskapsspel, magiska bordet och korsord Tisdag 8 november10.30 – 11.30 Förmiddagsfika13.45 – 14.45 Allsång Onsdag 9 november10.30 – 11.30 Melodikrysset13.45 -14.30 Rörelse till musik Torsdag 10 november10.30 – 11.30 Tema: Mårten Gås13.45 – 14.45 Bingo Fredag 11…

Läs mer